Rybí šupiny a drcení brouci. Co všechno obsahují kosmetické přípravky?

30. červen 2022

Možná vás to překvapí, ale kosmetických i jiných přípravcích se nachází nejrůznější podivné přísady. Jaké to jsou a proč jsou důležité? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Možná vás to překvapí, ale rybí šupiny nebo drcení brouci nejsou žádnou speciální přísadou kosmetických přípravků, ale běžnou součástí jejich složení. Extrakt z rybích šupin je součástí rtěnek, někdy i řasenek nebo laků na nehty. Zkrátka to, co se třpytí a má perleťový nádech, obsahuje stejnou látku jako šupiny z některých ryb.

A proč se využívají drcení brouci? Ti jsou zdrojem barviva s názvem karmín. Získává se z vysušených těl hmyzu červce nopálového. Najdete ve rtěnkách, tvářenkách, ale i jogurtech.

Do čeho se přidávají mravenci? A jde sehnat kosmetiku bez takových přísad? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související