Tohle nikdy nedělejte: 7 jednoduchých pravidel jak být na sociálních sítích v bezpečí
Sociální sítě využívají i zloději a podvodníci. Kdo chce chránit sebe i své soukromí, měl by se držet několika zásadních pravidel.
Víte, že spousta lidí ulehčuje práci zlodějům tím, že dává na sociální sítě fotky svého domu a informace o tom, že zrovna odjíždějí na dovolenou? Až si i vy jednou založíte účet na nějaké sociální platformě, držte se následujících pravidel, abyste byli víc v bezpečí:
- Nesdílejte své osobní informace, například kolik je vám let, kde bydlíte, kam chodíte do školy, co dělají vaši rodiče nebo že jste zrovna u moře. Pokud jedete někam na prázdniny a chcete sdílet fotky, dejte je na svůj účet teprve, až když se vrátíte.
- Dávejte pozor, s jakými názory nebo zážitky se chlubíte. Taky tam není dobré psát něco, co byste řekli jen jako tajemství své nejlepší kamarádce nebo kamarádovi.
- Mějte na paměti, že všechno, co tam jednou dáte, tam prostě zůstane. Není to děsivé?
- Nikdy nedávejte na sítě žádné svoje intimní fotky – to znamená takové, kde jste nazí nebo je vidět nějaká část těla, kterou běžně ve škole nebo mezi lidmi neukazujete. Jde o to, že pokud je váš účet veřejný, fotka se může dostat v podstatě úplně ke komukoliv. A ten ji může zneužít.
- Uvědomte si, že komentáře v online prostoru zůstávají! Proto není dobré například někoho pomlouvat. Může se to později obrátit proti vám.
- Neposkytujte údaje o poloze nebo seznam přátel, pokud po vás chce nějaká aplikace nebo hra.
- Pomocí svého účtu na sociální síti se nepřihlašujte například do internetového obchodu. Víte proč? Protože tím předáváte své přihlašovací údaje třetí osobě.
Poslechněte si to ještě jednou nebo i víckrát v Síťovce, ve které jsou tahle pravidla doplněná o strašidelné zvuky.
Pořad Síťovka můžete poslouchat každou středu v 17:30 v živém vysílání Rádia Junior >> Propásli jste některý z dílů? Nevadí! Poslechněte si ho kdykoli online na webu Rádia Junior >>
Související
-
Je vaše heslo bezpečné? Poradíme 2 způsoby, jak snadno vytvořit co nejsilnější
Už nevíte, jaké heslo vymyslet do další online služby? Nejste si jistí, jestli to vaše současné neprolomí hacker lusknutím prstů?
-
To už přeháníš! Jak poznat závislost na online světě a co s tím
Online svět je dost návykový, i když si to někdy nechceme přiznat. Psycholožka radí, jak poznat, kdy už to někdo přehání a co s tím.