Umělou inteligenci by přejmenoval na umělého sluhu. Člověk by měl být nadřazený, říká filmař Svatoš
Proč není umělá inteligence inteligentní? Ničí lidskou tvořivost? Máme se jí bát, nebo si ji můžeme ochočit? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Čtěte také
Hostem Klubu Rádia Junior byl filmař a fotograf Jan Svatoš. Ten si s moderátorkou Janou Rychterovou povídal o umělé inteligenci, o tom, jak zasahuje do naší kreativity a tvořivosti.
Nepřestávejte přemýšlet
Umělá inteligence už zasahuje i do umění. Dokáže vytvořit obrázky, fotografie, skládá písničky a hudbu. Ve filmařině už dokonce dokáže napsat scénář celovečerního filmu.
Zvládne tak samozřejmě třeba i školní slohovou práci. Tím ale dělá práci za nás, my nad ní nemusíme přemýšlet a ztrácíme chuť tvořit. „Musíme s tím pracovat velmi chytře. Můžeme to využívat ke kombinování nápadů, ke generování nápadů, ale zpátky bychom měli přepnout na mozek a trénovat ho ke kreativitě,“ myslí si Jan.
Čtěte také
Digitální asistent
Pojmenování umělá inteligence považuje Honza za chybné. „To slovo inteligence trochu vybízí k tomu, aby to člověk adoroval, uctíval, měl k tomu možná přespřílišný respekt,“ myslí si.
Umělá inteligence vlastně ani podle něj inteligentní není. Sama nic nevymýšlí, nad ničím nepřemýšlí a veškeré odpovědi vytváří z dat a informací, které jsou dostupné na internetu. Zkrátka operuje se vším, co už před ní lidstvo na internetu vytvořilo. Právě proto by Jan Svatoš volil pojmenování digitální sluha nebo digitální asistent.
Čím víc toho budeme o umělé inteligenci vědět, tím lépe s ní budeme umět pracovat.Proto si i vy poslechněte celý rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Když levhart zaútočí na člověka, je to většinou fatální, varuje český režisér dokumentů o divočině
Na která zvířata si režisér, fotograf a cestovatel Jan Eliáš Svatoš sáhnul při natáčení dokumentů divoČINY a Africa obscura? Jaká dobrodružství zažil v Africe?
-
Umělá inteligence je jako „naspeedovaný křeček“. Dva kamarádi radí, jak ji využít ve škole
Bojíte se umělé inteligence nebo z jejího vynálezu máte radost? Proč nás vždy pozdraví? A jak může pomoct třeba s výukou chemie nebo matematiky?
-
Umělá inteligence nás v mnohém překonává, říká odbornice. ChatGPT a Midjourney mají ale své limity
Co všechno umělá inteligence dokáže? Proč je v dnešním světě tak populární? A čím se ještě stále liší od lidí?