V Indii se musí ke kravám chovat jako k matkám. Proč?

2. červen 2023

Která zvířata jsou nebo byla vnímaná jako posvátná? A proč? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Věděli jste, že v různých kulturách uctívají některá zvířata jako posvátná? V Indii je to například kráva. Krávy si tam mohu chodit kde chtějí a když se rozhodnou vyrazit na silnici, auta musí prostě počkat. Převažuje zde totiž náboženství hinduismus. V něm je kráva symbolem planety a života a člověk s ní musí zacházet s respektem, jako by šlo o jeho matku. Hinduisté proto krávy samozřejmě ani nejí.

Ve starověkém Egyptě se podobné úctě těšily kočky. Když některá uhynula, často jí lidé vystojili i důstojný pohřeb. Za zabití kočky byly dokonce přísné tresty. 

Co je to animismus a jaká zvířata se ještě ve světě považují za posvátná? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související