Věděli jste, že fík vlastně není ovoce, ale květ naruby?

12. září 2022

Určitě jste už někdy ochutnali fík, ať už čerstvý nebo sušený. Tahle sladká pochoutka ale není plod. Ve skutečnosti se jedná o květenství. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Fíky rostou na fíkovníku, který byl pravděpodobně jednou z prvních rostlin, kterou dávní lidé začali záměrně pěstovat. Sladké fialové „kapky“, které se z něj sklízí, však nejsou ovocem. Jde o takzvané sykonium, tedy zdužnatělé květenství s drobnými květy uvnitř.

Fíky rostou na fíkovníku

Možná vás napadne, jak se takové květy opylují? To je taky velká zvláštnost, ve které svou podivnou roli hrají speciální vosičky. Jak to probíhá?

To už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související