Baobab dokáže nasát až 2000 litrů vody. Kolika let se může dožít a je superpotravinou budoucnosti?
V čem je baobab výjimečný? Jakého neuvěřitelného věku dosáhly některé baobaby v Africe? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Baobaby jsou stromy, které zaujmou už svým netypickým vzhledem. Jsou to dlouhověké opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny. Dosahují výšky pěti až třiceti metrů. Najdete je na Madagaskaru, v Africe a severozápadní Austrálii. Některé africké baobaby jsou staré až 2000 let!
Dřevo baobabů je měkké a pórovité. Je totiž schopné zadržovat vodu. Kmen tloustne nebo hubne podle toho, jak moc prší. Ty nejmohutnější dokáží údajně nasát až 2000 litrů vody. Občas kmeny těchto stromů rozrývají v období sucha sloni a pijí z nich.
Proč vědci označují baobab jako superpotravinu budoucnosti? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Neuvěřitelný duhový strom opravdu existuje. Kde bere své barvy?
Jde zřejmě o nejrychleji rostoucí strom na světě. Známý je však kvůli něčemu jinému.
-
Proč si hura chřestivá vysloužila přezdívku dynamitový strom?
Tropický stálezelený vysoký strom z čeledi pryšcovitých je děsivý. Na kmeni má velké trny a dokáže ronit jedovatou tekutinu.
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?