Vysokohorská nemoc může postihnout kohokoliv. Jak se s ní dá bojovat?

11. prosinec 2023

Jaké jsou příznaky akutní horské nemoci? Je nebezpečná? A co je to dekompresní nemoc? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Tahle nemoc je způsobena tím, že organismus nezískává dostatek kyslíku, kterého je na horách ve větších výškách méně. Může postihnout kohokoli, i zkušeného horolezce, který ji ještě nikdy neměl. Dochází k ní hlavně při rychlém výstupu do větších výšek, někdo ji může pocítit už  kolem 3 000 metrů nad mořem.

Mezi první příznaky patří bolest hlavy, nevolnost, zvracení, problémy se spánkem a slabost. Pak se může přidat velká únava, vrávoravá chůze, časté močení, ztráta pocitu žízně a tak podobně. Pokud se totiž akutní horská nemoc podcení, hrozí přímé ohrožení života spojené s otokem plic a mozku.

V jaké výšce už člověk musí mít na horách kyslíkovou masku? A jak je pro potápěče nebezpečná dekompresní nemoc? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související