Vyzkoušejte si zábavné vánoční pokusy a zkraťte si čekání na Ježíška

20. prosinec 2023

Zkraťte si čekání na Ježíška pomocí čtyř vánočních pokusů. Navíc můžete vyhrát vstupenky do VIDA! science centra v Brně.

Taška Síťovka už je vánočně naladěná, natěšená, voní po jehličí, jablíčkem a pomerančem a taky z ní čouhají párátka.

Aby vám rychleji ubíhalo čekání na Ježíška, zkraťte si ho pomocí několika vánočních pokusů, které pro vás našla Terka Rašová na youtubovém kanále a webu VIDA! science centra. Vybrala čtyři pokusy, které jsou opravdu celkem jednoduché. Vy starší je určitě zvládnete úplně sami a těm menším určitě rádi pomůžou rodiče. 

Na konci tohoto článku navíc najdete návod, jak se zapojit do soutěže!

Párátkové hvězdičky

Vezměte si párátka, která nalomíte a ohnete do tvaru písmene V. 5 takových ohnutých véček dáte na talíř do kruhu, nalomenými konci k sobě, aby vám vznikla hvězdička. Když kápnete dvě kapky vody doprostřed, hvězdička se za chvíli pohne a ještě lépe vytvaruje. Proč? Protože místa, která jsou nalomená, začnou vodu nasávat, tedy suché buňky se začnou rozšiřovat, a to způsobí, že se párátka nebo sirky začnou narovnávat a jejich konce se postupně spojují.

Podívejte se na detailní návod na webu VIDA! science centra >>

Jablíčkové lodičky 

Nakrájejte jablko na tenké plátky, plátek jablka vezměte a zapíchněte do něj párátko s vlajkou z barevného papíru. Vlajku uděláte tak, že si ustřihnete trojúhelníček z barevného papíru, uděláte do něj špičkou párátka dvě dírky a pak párátko protáhnete jednou a druhou dírkou tak, aby to vypadalo jako vlajka. Párátko už jen zapíchnete do tenkého plátku jablka a dáte do misky s vodou. Jablečná loďka vám krásně popluje. A víte proč? Protože čerstvá jablka jsou z 25 % tvořena vzduchem, a ten je nadlehčuje.

Podívejte se na detailní návod na webu VIDA! science centra >>

Plovoucí pomeranč

Vezměte si pomeranč a dejte ho do nádoby s vodou. Pomeranč popluje. Když ale pomeranč oloupete, půjde ke dnu. V kůře pomeranče jsou totiž vzduchové kapsičky, které tohle šťavnaté ovoce nadnášejí. Oloupaný pomeranč už takové vzduchové kapsičky nemá, proto má větší hustotu než voda, a klesá ke dnu.

Voskovková baňka

Vezměte prázdnou plastovou baňku, 2 voskovky různých barev, ořezávátko, malou lžičku, podložku a fén. Pomocí ořezávátka ořežte voskovky. Nastrouhané kousky voskovek nandejte lžičkou do baňky a potom baňku zavřete a zahřívejte pomocí fénu. Vosk se roztaví. Když ho přestanete zahřívat, zase ztuhne a vytvoří krásné vzory.

Podívejte se na detailní návod na webu VIDA! science centra >>

Soutěžte a vyhrajte

  • Pokud jste některý z pokusů vyzkoušeli, výsledek vyfoťte.
  • Fotku nám pošlete do 7. ledna 2024 na e-mail radiojunior@rozhlas.cz.
  • Do předmětu e-mailu napište heslo: Síťovka.
  • Do zprávy napište své jméno, příjmení, věk, adresu a taky, jaký pokus jste dělali, a jestli se vám povedl.
  • Tři z vás vybereme a pošleme jim rodinnou vstupenku do VIDA! science centra v Brně. Vstupenka bude pro jednoho dospělého a až tři děti a můžete ji využít až do konce června 2024. Pokud vás tahle cena láká, pojďte do toho.
  • Přečtěte si plná pravidla soutěže >>

Držíme vám palce!

Pořad Síťovka můžete poslouchat každou středu v 17:30 v živém vysílání Rádia Junior >>

Propásli jste některý z dílů? Nevadí! Poslechněte si ho kdykoli online na webu Rádia Junior >>

autoři: Tereza Rašová , kpe
Spustit audio

Související