Vzali byste si takový šperk? V Mexiku zdobí živé brouky drahokamy

11. únor 2022

Brož, která má nožičky a leze po oblečení? V Mexiku žádný div. Říká se jim maquech a jedná se opravdu zvláštní zvyk.  Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V Mexiku existuje zvláštní tradice vytváření broží z potemníků. Tito brouci jsou opatrně ozdobeni drahými kameny a pak se prodávají jako živoucí šperky. Takovým klenotům se říká maquech (vyslovuje se jako makeš) a jsou rozšířené zejména na poloostrově Yucatán.

Aby neutekl, mívá brouk k tělu přidělaný řetízek a funguje jako taková hodně podivná brož. Zní to šíleně, ale místní obyvatelé je považují za opravdové klenoty a chovají se k nim jako k cenným šperkům.

Kolik takové ozdoby stojí a proč se zdobí právě potemníci? Kde se tento zvyk podle jedné legendy vzal? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související