Začínal na ulici, teď má bývalý busker Thom Artway ceny Anděl a vlastní koncerty

25. listopad 2021

S kytarou na ulici vystupoval i v Austrálii. Dokázal ho busking uživit? A co si myslí o ocenění Anděl? 

Sympatický zpěvák Thom Artway bývá občas přirovnáván k Edu Sheeranovi. „Na to nemůžu nic říct,“ říká o tom se smíchem, „Mám ho rád a jestli to tak těm lidem přijde, je to hezké.“ V Klubu Rádia Junior ho vyzpovídala Denisa Kimlová.

Thomova hudební kariéna odstartovala doslova na ulici. Stál tam, hrál na kytaru a zpíval. Začínal totiž jako pouliční umělec. Tomu se také říká busker. Pak vyrazil do ciziny a hraní na chodníku si vyzkoušel třeba i v Austrálii.

To už je ale celkem dávno. Dnes je držitelem dvou ocenění Anděl za rok 2016 v kategorii Objev a Zpěvák roku. „Té ceny jsem si vždy vážil. Člověka to motivuje. Je to trošku takový motor. Ale není to všechno,“ hodnotí svůj velký úspěch Thom. Přitom když byl malý, nevypadalo to, že by se jednou stal zpěvákem. 

Kdo je to busker?

Busking (vyslovuj jako baskink) je jakékoli umělecké vystoupení, které umělec – busker předvání ve veřejném prostoru (na ulici, na náměstí a podobně) a vybírá za to dobrovolné peněžní příspěvky například do klobouku.
V některých městech mají pro busking přísná pravidla a buskeři potřebují povolení, aby jich nebylo v ulicích moc.

„Hrál jsem na flétnu, ale nikdy jsem moc nezpíval a na školních besídkách jsem se strašně styděl. Vlastně se divím, že tu teď sedím,“ prozradil. Na překonání trémy podle něj neexistuje žádný zázračný recept. „Chce to pořád zkoušet. Když jsem začal hrát na ulici, dal jsem si za úkol se v tom zlepšit.“

Dnes už se jako busker necítí. Přesunul se na pódia a na ulici hraje už jen výjimečně. Mezi pouličními umělci si našel i několik přátel. Dá se hraním na ulici uživit? „To záleží na hodně věcech. Jak dlouho a co busker hraje. Já jsem hrál hodně, takže my to šlo,“ vzpomíná.

Zpívá Thom česky, nebo anglicky? Jaký má rituál před každým koncertem? Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se to.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

autoři: Denisa Kimlová , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související