Želvuška je nejodolnější živočich planety. Co všechno vydrží a jak dokáže zastavit stárnutí?

26. leden 2022

Vyskytuje se všude na světě a nezahubí ji skoro nic. Jak je to možné? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a aplikaci mujRozhlas.

Želvušky, kterým se také říká mechová prasátka nebo vodní medvídci, mají čtyři páry končetin, dlouhé chloupky a různé barvy. Měří maximálně jeden milimetr, a tak si je pořádně prohlédnete jen pod mikroskopem.

Želvuška pod mikroskopem

Potkat se s nimi můžete prakticky kdekoli. Zvládnou extrémní horko kolem +150 °C stejně jako nepředstavitelný mráz až -270 °C. Přežijí na dně nejhlubšího oceánu, snesou vysoký tlak i vakuum, kde není vzduch. Byly nalezeny dokonce i v sopkách a nic jim neudělá ani velká dávka radiace.

Jak dokážou přežít v extrémních podmínkách a co jim umožňuje pozastavit stárnutí? Je něco, co želvuškám vadí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související