Proč se rozkošné koaly živí jedovatými listy a mláďata krmí svým trusem?

25. leden 2022

Eukalyptus, ze kterého se skládá koalí jídelníček, je jedovatou pochoutkou. Proč ho tedy roztomilí vačnatci vyhledávají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a aplikaci mujRozhlas.

Listy stromu blahovičníku, známého taky pod názvem eukalyptus, kromě koaly žádný savec nevyhledává. Jsou totiž plné jedovatých toxinů. Šedí vačnatci si tak našli potravu, o kterou se nemusí s nikým prát. Jim totiž nevadí. Mají složitý metabolismus, specializované střevní bakterie a játra, která si s toxiny poradí. 

Mláďata koal ochutnají kromě mateřského mléka i jednu nevábnou přesnídávku

Výjimečné střevní bakterie ale nemají koaly od narození. Musí je získat od matky. A to dost zvláštní cestou. Než se poprvé pustí do listů, olizují totiž matčin kašovitý trus. Tak získají potřebné bakterie a zvykají si na jedy ve své budoucí stravě.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související