Zvládnete složit tyhle modely historických domů? Nůžky, lepidlo a hurá na to!
Zabavte nejen svoji hlavu, ale i prsty. Zkuste si vytřihnout a poskládat zajímavá lidová stavení. V článku najdete hned tři super vystřihovánky.
Nemusíte být profesionální modeláři, abyste si mohli poskládat tyhle pěkné domečky. Ale pomoc rodičů se asi bude hodit, hlavně při práci s nůžkami. Tři vystřihovánky lidových stavení, které si tu můžete stáhnout a sestavit, nejsou totiž pro úplná prťata. Tak ukažte, co ve vás je!
Pak se nám pochlubte, jak to dopadlo a pošlete nám fotky svých výtvorů na email radiojunior@rozhlas.cz
Valašské fojtství s roubenou komorou
Slovo fojtství pochází z kraje kopců a lesů, z kraje kdysi velice chudého, který se nazývá Valašsko. Leží jižně od Ostravy, na severní Moravě. Jeho obyvatelé střežili hranice před nepřáteli. Ti, kteří stáli v čele jednotlivých vesnic a menších oblastí, se nazývali fojtové. V Čechách se jim říkalo rychtáři nebo starostové. A žili právě v takových domech – fojstvích.
Pokud budete potřebovat, podrobný návod k téhle vystřihovánce najdete tady.
Špýcharový dvorec z Pošumaví
Tyto zajímavé stavby jsou ještě dodnes zachovány v Pošumaví na Prachaticku. V oblasti bývalé obchodní cesty vznikaly dvorce, pro které bylo typické, že přízemí a část, kde byly komory (špýchar), byly zděné a obytné prostory dřevěné.
Pokud budete potřebovat, podrobný návod k téhle vystřihovánce najdete tady.
Lidové stavby ze severočeské oblasti
Poskládejte si roubený dům z Jičínska, který ukazuje jak vypadaly domy v oblasti českého podhůří Krkonoš a patrovou stavbu z Děčínska, na které jsou vidět vlivy neměcké architektury.
Pokud budete potřebovat, podrobný návod k téhle vystřihovánce najdete tady.
Vystřihovánky připravil architekt Richard Vyškovský.