Co je to vexilologie a na které státní vlajce je samopal?

28. červenec 2023

Může mít vlajka tvar čtverce? Která země má tu nejstarší? A mají vlajky vždy stejný rub a líc? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Každá země má svou vlajku. Je to jeden z jejích hlavních symbolů. Vlajky navíc ukrývají spoustu zajímavostí. Nauka o nich se nazývá vexilologie a zabývá se jejich historií, symbolikou, ale taky pravidly navrhování.

Čtěte také

Celkem jedinečnou vlajku má třeba africký Mosambik. Je na ní totiž samopal, který značí odhodlání lidu bránit svou zem. To dělá z Mosambiku jediný stát s moderní palnou zbraní na vlajce.

Zajímavý příběh je spojený i s vlajkou Lichtenštejnska. Při olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 se totiž zjistilo, že Lichtenštejnsko a Haiti mají úplně stejnou vlajku. Je vlastně celkem s podivem, že to nikdo neodhalil dříve. 

Kdo se pyšní čtvercovou vlajkou? A víte, že existuje země, která svou vlajku „mění“ podle toho, jestli zrovna válčí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související