Co jste nevěděli o želvím krunýři. Může z něj želva vylézt a proč někdy měkne?
Krunýř je součástí každé želvy. Je pro ni nesmírně důležitý, slouží jí totiž jako útočiště. A jeho stav napoví, jak je na tom želva zdravotně. Budete překvapeni!
Krunýř se u želev vyvinul ze žeber a tvoří ho dvě části – hřbetní a břišní štít. Ty má želva na bocích srostlé. A protože je její tělo pevně spojeno páteřními a žeberními kostmi, nikdy nemůže z krunýře úplně vylézt.
Jestli jste tak třeba v animáku viděli, jak tohle zvíře odloží krunýř, nebo z něj vypadne, byl to jen vtip. Krunýř je jejich důležitou a neoddělitelnou součástí a je důležité, aby byl pevný. Může ale i změknout. Proč?
Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Jak získává želva kyslík, když zrovna nepoužívá plíce?
Některé druhy želv se dokáží skvěle přizpůsobit okolnímu prostředí. I vědce pak překvapí, jaké prazvláštní schopnosti mají.
-
Ostny i stříkání krve z očí. Jaké jsou nejpodivnější způsoby ochrany ve světě zvířat?
Co spojuje ježíka, ropušníka, kruhochovsta štítnatého a užovku obojkovou? Mají opravdu podivný způsob obrany a predátoři si na ně jen tak nepřijdou.