Co má společného štír a delfín? Vědci věří, že jsou klíčem k léčbě závažných nemocí
Jak by mohli delfíni poháhat při získání lepších antibiotik? A čím lidem může prospět jedovatý štír?
Víte, co má společného štír, delfín nebo třeba kočka? Všichni by vám mohli pomoci jako zvířecí lékaři. Například štír smrtonoš by možná jednou přispěje k léčbě nádorových onemocnění mozku. Jedna ze složek štířího jedu zvaná chlorotoxin by podle vědců měla být schopná rozpoznat nádorové buňky, proniknout do nich a tam pak uvolnit lék. Vše se zatím intenzivně zkoumá.
To ale není zdaleka všechno. Jak by mohl pomoci delfín ve vývoji nových léků? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení! Tento díl vznikl ve spolupráci s časopisem Epocha.
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Zvláštní žralok porazil velrybu v závodech o dlouhověkost. Kolika let se dožívá?
Před ním držela věkový rekord velryba grónská, která se dožívá i přes dvě stě let. Jak ale vědci zjistili, tenhle žralok ji s klidem strčí do kapsy.
-
Pavoučí vlákno je nejtenčí a nejpevnější přírodní materiál. Umí ho vyrobit i lidé?
Proč pavouci tkají sítě a z čeho se jejich vlákno skládá? A dokážou krásné pavučiny vytvářet všechny druhy?