Dá se vitiligo léčit? Někteří se za něj stydí, jiní ho využívají v kariéře

25. duben 2022

Jak se projevuje kožní porucha zvaná vitiligo? Která slavná osobnost touto poruchou trpěla? Můžete vitiligo od někoho chytit? A dá se léčit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Vitiligo je kožní porucha, která se projevuje takzvanou depigmentací kůže. Člověk pak má světlé, často i opravdu křídově bílé, skvrny na kůži. Léčba může pomoci postup poruchy zmírnit, získaných skvrn ale už kompletně nezbaví.

Vitiligo se nevyhýbá ani světlé kůži

Vyskytuje se zhruba u jednoho až dvou procent populace a nejčastěji se objeví mezi desátým až třicátým rokem života. Není to však žádné infekční onemocnění, vitiligo tedy nemůžete od někoho chytit.

Lidé se za takové skvrny často stydí, i když není za co. Například modelka Winnie Harlow je díky vitiligu výjimečná a velmi žádaná, protože je tím zajímavá. Vitiligo má i slavný sportovní komentátor Robert Záruba.

Co stojí za vznikem vitiliga? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související