Rozhodně nepijte vodu! Proč některé papričky pálí a jak se pálivosti zbavit?

2. červen 2023

Máme pro vás opravdu štiplavý díl podcastu Zvídavec. Jsou pálivé papričky zdravé? A jak se pálení zbavit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Proč některé papriky a zvlášť malé papričky pálí? Je to vlastně ochrana.. Rostlinný alkaloid kapsaicin, díky kterému pocit pálivosti vzniká, odrazuje některé škůdce. Vadí například hlodavcům, kteří tak nechají semínka papriček na pokoji. Rostlinu chrání i před houbovými onemocněními. Zajímavé je, že ptáci jejich pálivost necítí. Rostlina je totiž „ráda“, když její semínka zbaští a vyloučí na jiném místě, kde mohou vyklíčit.

Vypadají krásně, ale dokážou potrápit. Pálivé papričky někdo miluje a jiný ne

A co my lidé a pálivé papričky? Pálí nás a někdy to až vyloženě bolí. Zajímavé je, že kapsaicin se neváže na chuťové buňky, ale na nervové receptory pro vnímání bolesti – takzvané nociceptory. Pálivost se dostavuje při styku se sliznicemi. Pokud se tedy třeba rukou od papričky podrbete na oku, bude vás pěkně pálit. Ve skutečnosti tedy kapsaicin vůbec nepálí, jen dráždí naše receptory, které nás chrání před popálením a velkou bolestí.

A jak se šílené pálivosti zbavit? Rozhodně nepijte vodu. Zkuste spíš slaninu nebo mléko. Proč? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související