Dokážou piraně opravdu zabít člověka a ohlodat ho na kost?

27. červen 2023

Ve filmech i seriálech, naposledy například v hororovém hitu Wednesday, vystupují piraně jako krvežíznivé ryby, se kterými se rozhodně nechcete koupat. Jak je to doopravdy? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Tahle vcelku nenápadná rybka žije v Jižní Americe ve velkých řekách. Například ve slavné Amazonce. Největší ze všech dravých piraň je piraňa stříbřitá. Měří maximálně 30 cm a váží kolem 3 kilo. Ráda si pochutná na mase, na rostlinách i ovoci. Její příbuzná piraňa obecná se živí výhradně čerstvým masem.

Piraňa obecná

Hejno piraní dokáže zdolat i mnohonásobně větší zvíře. Pro člověka je tahle zubatá ryba nebezpečná hlavně v období sucha při nízké hladině řek a nedostatku přirozené potravy. Každý rok se vyskytnou až jeden až dva případy, kdy hejno piraní usmrtí člověka. Piraňa není schopná kousat, a tak maso trhá a polyká vcelku.

To, že by hejno piraní ohlodalo plavajícího člověka za chvilinku na kost, je ale opravdu jen výjev z hororových filmů. U menších živočichů to ale dělají běžně, veškeré maso strhají za pár minut.

Víte, že piraně dokážou „štěkat“? Víc vám o těchto dravcích prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související