Na tyhle ryby nesahejte! Elektrickou ránou dokážou zabít krokodýla a zranit umí i mrtvé

27. květen 2022

 Staly se inspirací pro vynález baterie. Jak silný výboj můžete dostat od elektrické ryby? Zranit vás může i po své smrti. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Věděli jste, že ve světě existují ryby, které dokážou vytvářet elekřinu? Kořisti nebo útočníkovi umí dát pořádnou ránu a tím ho ochromit. Například paúhoř elektrický dokáže vyprodukovat elektrické výboje o napětí 600 voltů, jiný druh i 860 voltů.

Paúhoři elektřičtí

Žijí v kalných vodách řek Amazonky a Orinoka v Jižní Americe. Když na kořist zaútočí několik paúhořů, jejich výboje se násobí. Omráčit tak zvládnou celá hejna jiných ryb. Tito úhoři jsou schopni vytvořit takové napětí, že by omráčilo i koně nebo usmrtilo krokodýla.

Jak to, že elektrický úhoř neochromí sám sebe? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související