Harryho Pottera 12krát odmítli vydat. Co znamená K ve jméně spisovatelky J. K. Rowlingové?

27. říjen 2023

Pod jakým pseudonymem J. K. Rowling někdy píše? Za co dostala ocenění od královny Alžběty II. a do kolika jazyků byl přeložen Harrry Potter?  Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Fantasy sérii o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi zná asi každý z vás. Co ale víte o spisovatelce, která tyhle oblíbené příběhy vymyslela?

Záhadné K ve jméně

Čtěte také

Jmenuje se Joanne Rowlingová. Vydavatel měl ale pocit, že kniha napsaná ženou nebude lákat chlapce, a tak místo celého křestního jména začala používat jen iniciály (tedy jen první písmeno). V Anglii se totiž nepoužívá "ová" za příjmením. Bez křestního jména tedy nepoznáte, zda patří příjmení muži něbo ženě. Iniciálu K si autorka přibrala ze jména Kathleen (jméno její babičky).

Chudoba a odmítání

Cesta na vrchol ale nebyla pro tuto autorku vůbec jednoduchá. První díl psala, když neměla skoro žádné peníze, ani práci, byla rozvedená a žila sama s dcerou. Kniha byla 12 krát odmítnuta, než ji jedno nakladatelství dalo šanci.

Kde nejvíc píše? A můžete si od ní přečíst i něco dalšího? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související