Rubikovu kostku lidé složili ve vesmíru i na Everestu. Kdo ji vynalezl?

18. leden 2024

Jak dlouho už existuje Rubikova kostka a které další hlavolamy patří mezi ty nejoblíbenější?

Hlavolam testuje vynalézavost svého řešitele. Nejčastěji si pod tímto slovem představíme nějakou mechanickou věcičku, třeba Rubikovu kostku. Oblíbené jsou ale i různé šifry, matematické úlohy, sudoku nebo logické hry. Lámáním hlavy se lidé baví už odnepaměti.

Rubikova kostka patří mezi ty nejoblíbenější. Lidé ji skládají na nezvyklých místech, dokonce i ve vesmíru! Existují i celé turnaje, kde se soutěžící předhánějí v rychlosti sestavení. Zapojit se mohou i do disciplíny, kde se skládá nohama nebo se zavázanýma očima. Barevný hlavolam vymyslel sochař a architekt Ernö Rubik z Maďarska v roce 1974.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení! A my děkujeme posluchačce Bětce za nápad na tento díl! :-)

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související