Kdo ukradl obraz Mony Lisy a co se skrývá za jejím tajemným úsměvem?

7. březen 2023

Jaké záhady a teorie se pojí se snad nejslavnějším portrétem všech dob? Kdo ho namaloval? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Asi nejslavnější obraz na světě namaloval Leonardo da Vinci někdy na počátku 16. století. Tato olejomalba na dřevené desce je k vidění v pařížském muzeu umění Louvre a denně se před ní tlačí davy lidí, kteří touží po tom ji aspoň letmo zahlédnout.

Dílo zachycuje Lisu del Giocondo (čti jako: džokondo), manželku obchodníka z Florencie. Ten si portrét u umělce nejspíš objednal, ale z nějakého důvodu mu ho Leonardo nikdy neodevzdal. Žena na obraze podněcuje fantazii celá staletí. Pověstný je její záhadný úsměv. Co se za ním skrývá?

K proslulosti malby paradoxně přispěla i jeho krádež v roce 1911. Kdo ji tehdy ukradl a jak se našla? Co si všechno vědci o zobrazené dámě myslí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související