Jak dlouho vznikalo sousoší Mount Rushmore s hlavami prezidentů a proč některým lidem vadí?

28. červen 2022

Je to jedno z největších sousoší na světě. Pracovalo na něm 400 dělníků a původně mělo zachycovat víc než jen hlavy amerických prezidentů. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V Národním památníku Mount Rushmore jsou do skály vytesány obří portréty čtyř amerických prezidentů – George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Našly byste ho u amerického města Keystone v Jižní Dakotě.

Na díle pracovalo 400 dělníků dlouhých 14 let od roku 1927 do roku 1941. Přestože se pracovníci pohybovali v obrovské výšce, překvapivě nedošlo za tu dobu k žádnému smrtelnému zranění.

Kdo s nápadem na monument přišel? Proč se nakonec vytesaly jen hlavy? A komu umělecké dílo vadí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související