Jak se jmenuje panenka Barbie celým jménem a kolik jí je let?

4. květen 2023

Kolik je slavné panence? Kdo byl u jejího zrodu? A v kolika zemích se tahle hračka prodává? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Panenka Barbie v březnu roku 2023 oslavila 64 narozeniny. U jejího zrodu stála podnikatelka Ruth Handler. Té tehdy přišlo, že jsou na trhu jen panenky v podobě miminek, se kterými si holčičky mohou hrát jen na maminky. Ruth chtěla dívkám nabídnout dospělou panenku, která jim umožní hrát si na cokoli, čím chtějí být.

Novou panenku pojmenovala Ruth po své dceři Barbaře, které se zdrobněle říkalo Barbie. Celé jméno plastové krásky zní Barba Millicent Roberts. Postupem času se z Barbie stala světově nejznámější a neprodávanější panenka vůbec.

Firma, která ji vyrábí, v průběhu let čelila kritice, že Barbie nepředstavuje skutečnou ženu, má nereálné proporce, extrémně dlouhé nohy, úzký pas a blond vlasy. A to prý může dávat holčičkám mylnou představu o ideálu krásy. Dnes si už tedy můžeme koupit barbíny, jak se jim u nás někdy říká, s různým tvarem těla, barvou pleti i vlasů. Jsou zkrátka různorodé, stejně jako reální lidé.

Která povolání si za ta léta Barbie vyzkoušela? Jak se jmenuje její mužská obdoba? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související