Kde se bere prach? Budete se divit, ale obsahuje mrtvou kůži a dokonce i částice z vesmíru
Až vás rodiče zase jednou pošlou utřít prach, vězte, že to není jen tak nějaká špína. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Možná jste si už taky někdy při úklidu řekli: Kde se tady pořád bere ten prach? Pojďme to spolu vypátrat. Jedním zdrojem prachu je venkovní prostředí. Odtud si domů přinášíme částečky pylu, půdy, hmyzu a tak podobně.
K tvorbě prachu ale přispíváme i my a to, co máme doma. Nic na tom nezmění ani to, že jste čistotní. Prach totiž obsahuje například i vlákna z oblečení, naše vlasy, zbytky potravin, zvířecí srst a hlavně lidskou kůži. No vážně, naše pokožka se totiž pořád obměňuje. Za den nám tak odpadnou miliony odumřelých kožních buněk.
Možná vás ještě víc překvapí, že část prachu pochází i z vesmíru. Jak to? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Snědli byste brouka nebo červa? V budoucnu možná budete muset
Už jste někdy ochutnali cvrčka nebo červa? Pokud ne, tak proč? Štítíte se? Někteří tvrdí, že je to delikatesa.
-
Proč hořící dřevo praská? Které je nejhlučnější?
Jak vzniká zvuk praskajícího dřeva? Jaké dřevo praská nejvíc a jak dlouho by se mělo dřevo nechat vysušit, než ho použijete k rozdělání ohně?
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?