Kde se bere prach? Budete se divit, ale obsahuje mrtvou kůži a dokonce i částice z vesmíru

28. srpen 2023

Až vás rodiče zase jednou pošlou utřít prach, vězte, že to není jen tak nějaká špína. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Možná jste si už taky někdy při úklidu řekli: Kde se tady pořád bere ten prach? Pojďme to spolu vypátrat. Jedním zdrojem prachu je venkovní prostředí. Odtud si domů přinášíme částečky pylu, půdy, hmyzu a tak podobně.

K tvorbě prachu ale přispíváme i my a to, co máme doma. Nic na tom nezmění ani to, že jste čistotní. Prach totiž obsahuje například i vlákna z oblečení, naše vlasy, zbytky potravin, zvířecí srst a hlavně lidskou kůži. No vážně, naše pokožka se totiž pořád obměňuje. Za den nám tak odpadnou miliony odumřelých kožních buněk.

Možná vás ještě víc překvapí, že část prachu pochází i z vesmíru. Jak to? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související