Jak velká je nejmenší rostlina na světě? Drobnička je u nás kriticky ohrožená

17. listopad 2023

Asi už sám název napoví, že to nebude obr z říše rostlin. Jak malá ale drobnička skutečně je? Kde ji můžete spatřit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Za úplně nejmenší rostlinu se považuje jednobuněčná mořská zelená řasa, která je menší než mnohé bakterie. Která mnohobuněčná, takzvaně vyšší rostlina, je ale ta nejmenší? Jmenuje se drobnička.

Drobnička roste na vodních hladinách

Tahle vodní rostlinka měří pouze 0,6 mm, nemá kořeny ani listy a pluje na hladině vodních ploch, kde vytváří rozsáhlé kolonie. Existuje zhruba 11 druhů drobniček. V celé Evropě je rozšířen jediný druh, drobnička bezkořenná. V České republice je to kriticky ohrožená rostlina. 

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související