Jak velký byl titanoboa? Vyhynulý megahad žil na území dnešní Kolumbie

29. duben 2024

Největší had, který kdy žil, měl úctyhodné rozměry. Čím se živil? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Titanoboa byl obří had žijící v pravěku v období paleocénu na území dnešní Kolumbie. Dnes už je tedy vyhynulý. I když se zatím nikdy nenašla jeho kompletní kostra, podle objevených žeber, obratlů a částí lebek vědci určili, že mohl měřit až 15 metrů a vážit i přes tunu!

Takhle nějak mohl vypadat had podle tvůrců modelu do britské zoo

Pralesy byly v dávné minulosti daleko rozpálenější a vlhčí a právě to dalo podle odborníků vzniknout i obřím zvířatům. Titanoboa nejčastěji lovil dyrosaury (ti připomínali současné krokodýly), obří želvy a ryby.

Obří vyhynulý had titanoboa pravděpodobně lovil dyrosaury (počítačová 3D ilustrace)

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení! Za nápad na tohle téma děkujeme posluchačkám Elišce a Terezce.

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související