Jaký poklad ukrývá kanadské Tečkované jezero? Využívali ho vojáci i původní obyvatelé

5. červenec 2023

Tečkované jezero v Kanadě hraje barvami a je opravdu jedinečné. Nevěříte? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pokud někdy vyrazíte do Kanady, nenechte si ujít výlet k jednomu prazvláštnímu jezeru. Najdete ho v Britské Kolumbii nedaleko turistické stezky vedoucí do údolí Okanagan. Říká se mu tečkované nebo také skvrnité. Proč? V určité části roku se na něm totiž vytvoří množství malých kruhových bazénků a z výšky vypadá jako plné teček.

Původní obyvatelé Kanady nazývali jezero Kliluk a považovali ho za posvátné. Využívali ho jako přírodní lázně. Skutečným „pokladem“, které tamní voda skrývá, jsou totiž minerály. Ty mají hojivé účinky. Lidé je ale využívali i jinak. Za první světové války se minerály z jezera těžily a vyráběly se z nich světlice pro vojenské účely.

Proč je dnes jezero obehnané plotem a turisté se k jeho vodám nedostanou? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související