Jaký původ mají příjmení a kolik jich v Česku existuje?
Kdy u nás začalo být povinné používat příjmení? Kolik různých příjmení se užívá v České republice a jaké příjmení je nejčastější?
V dávných dobách příjmení neexistovala a stačila rodná jména. Lidí ale přibývalo a bylo potřeba něco, co by je mezi sebou odlišilo. Dědičné příjmení, jak ho známe dnes, se začalo vyvíjet z nedědičných přezdívek, které se u jednoho člověka měnily třeba i několikrát za život.
Příjmení začala vznikat i třeba na základě rodných jmen rodičů – například Kubů, Haničinec, fyzických a duševních dovedností – Černý, Veselý, nebo i řemesel – Kovář. Kolik přijmení v České republice máme?
To už vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Podle čeho získala svůj název Celetná ulice v centru Prahy?
Ulice se často jmenují po známých osobnostech nebo důležitých událostech. Jak je to ale s Celetnou ulicí?
-
Víte, proč se Velikonoční ostrov jmenuje právě velikonoční?
Tenhle ostrůvek je jedním z nejodlehlejších obydlených míst na planetě. I přesto, že je malý, je celosvětově známý. Čím je proslulý a proč je považován za záhadné místo?