Je slepýš had? Může se dožít až 30 let

26. leden 2024

Slepýš křehký je v Česku silně ohrožen a likvidovat ho je nezákonné. Kde na něj můžete nejčastěji narazit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Mysleli jste si, že je slepýš had? Tak to jste byli na omylu! Je to beznohá ještěrka. Zbytky zakrnělých končetin jsou patrné pouze na její kostře. Důkazem, že nejde o hada, jsou např. pohyblivá oční víčka, kterými může slepýš i zamrkat a taky ocásek, který stejně jako jiné druhy ještěrek může v případě nebezpečí odhodit a částečně mu doroste.

Slepýš má na rozdíl od hadů pohyblivá víčka a dokáže mrkat

Většinu času se slepýš ukrývá pod zemí, v mechu nebo pod kamenem, nejaktivnější je po dešti, protože pátrá po potravě. Živí se slimáky, žížalami, ale taky pavouky a hmyzem. Zajímavé také je, že slepýš se dožívá překvapivě vysokého věku, zhruba mezi 20–30 lety.

Víc už vám o něm prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související