K čemu máme jazyk a proč ho mají některá zvířata modrý?

24. červen 2022

Jaká je průměrná délka lidského jazyka? A věděli jste, že podle jeho barvy se dá poznat i zdravotní stav? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V jazyku máme chuťové receptory a využíváme ho při mluvení. Nenahraditelný je taky při žvýkání a polykání. Navíc jde o jediný sval v lidském těle, který není připevněn z obou stran, a proto je považován za nejpružnější a nejpohyblivější část těla. Jeho délka je v průměru 8,5 centimetrů u mužů a 7,9 cm u žen.

Některá zvířata nemají jazyk růzový, ale modrý, někdy až do fialova. Setkáte se s tím například u žiraf a některých psích plemen (šarpej, čau-čau). Jasné vědecké vysvětlení tohoto zbarvení neexistuje. Pravděpodobně je to nějak spojené s krevním oběhem.

Podle barvy jazyka se dá u psů i u lidí poznat zdravotní stav. Jak? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související