Kde se na našem stole vzal příbor? Každý si musel nosit svůj a vidlička zaváněla ďáblem
Začal se používat nejdříve nůž, lžíce nebo vidlička? Která část příboru měla nejtěžší cestu na jídelní stůl? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Základními částmi příboru jsou nůž, vidlička a lžíce. Máme celou škálu příborů, které vyhovují nejrůznějším stylům a druhům pokrmů. V Asii jsou zase při stolování používají hůlky.
Nůž
Cesta příboru, jak ho známe dnes, na naše stoly byla dlouhá a komplikovaná. Jako první se pravděpodobně už v pravěku začal používat nůž ke krájení masa. To je tedy taková stálice. I když i jeho postavení se vyvíjelo.
Zřejmě až do 16. století bylo například časté, že na stole ležel jen jeden nůž společný pro všechny stolovníky. Zajímavé taky je, že v minulosti bývalo zvykem, aby každý měl svůj vlastní příbor a nosil si ho všude sebou.
Lžíce
Lžíce se ke stravování používá po celém světě a začalo to už ve starověku. Tehdy oblíbené kaše a polévky se rukama daly jíst jen stěží. První dochované lžíce pochází ze starověkého Egypta.
V Číně, starém Římě a Řecku lidé jedli lžícemi se špičatým koncem. Ve středověku bylo běžné mít lžíce ze dřeva, bohatí lidé používali lžíce stříbrné.
Vidlička
A co vidlička? Taky se objevila už ve starém Egyptě a Římě a používala se na přípravu a servírování pokrmů. Jako jídelní příbor se ale začala používat až v Byzantské říši a byla pouze dvojzubá.
Vidlička měla svou cestu na jídelní stůl asi nejtěžší, nelíbila se totiž katolické církvi, která v ní viděla ďáblův nástroj. Opravdu připomíná vidle, že? Proto se musela pokládat na stůl obráceně, hroty směrem dolů, aby nelákala ďábla ke stolu.
Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>
Související
-
Proč je česnek zdravý, proč nepatří do lednice a co dělat, aby nezapáchal z dechu?
Jak se zbavit česnekového zápachu z úst? Na co česnek pomáhá? Jde o starou plodinu?
-
Už jste někdy pili modrý čaj? Připravuje se z motýlího hrášku
Proč má modrou barvu? Jak se jmenuje rostlina, z které se připravuje? Má nějaké léčivé účinky?
-
Podcast Zvídavec zná odpověď na každou otázku. NEJ zajímavosti ze světa lidí i zvířat
Eva Sinkovičová odhaluje ve svém podcastu neuvěřitelné zajímavosti, podivnosti a perličky. Proč prdy smrdí? Kolik času za život prospíme a proč má velbloud hrby?