Už jste někdy pili modrý čaj? Připravuje se z motýlího hrášku

21. květen 2024

Proč má modrou barvu? Jak se jmenuje rostlina, z které se připravuje? Má nějaké léčivé účinky? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Pili jste někdy nápoj modré barvy? A nepočítejte nějaké uměle obarvené limonády. Zkuste modrý čaj. Ten se vaří z rostliny pocházející z Indonésie, Indie a Malajsie. Jmenuje se klitorie ternatská, ale říká se jí i motýlí hrášek.

Klitorie ternatská

Tato rostlina v podobě tropické liány dorůstá až do délky 6 metrů a má sytě modrofialové květy. V Thajsku se z nich například vaří modrý sirup, v Evropě se ale nejčastěji používají k přípravě modrého čaje. Poté, co je zalijete horkou vodou, zbarví se voda do nádherné modré. Když do nápoje kápnete citron, promění se čaj na tmavě fialový.

Modrý čaj má lečivé účinky. Stimuluje nervovou soustavu, zklidňuje a uvolňuje. Pomáhá taky na kašel a nachlazení a indická medicína ho doporučuje při překyselení trávicího traktu. 

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Všechny díly najdete tady na webu Rádia Junior >>

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související