Kde se vzal masopust a co se při něm slaví?

29. září 2022

Šibřinky, fašank nebo taky karneval, všechny tyto názvy jsou jiná označení pro masopust. Co se při těchto oslavách dělá? A odkdy se masopust vlastně slaví? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Rozpustilý svátek plný oslav začíná 7. ledna a končí na Popeleční středu. Přesné datum konce tedy závisí na tom, jak to v daném roce vychází s Velikonocemi. Během masopustu se lidé připravovali na nadcházející čtyřicetidenní půst, kdy nesměli jíst maso. O masopustu se tedy s masem loučili, jedli a radovali se.

Čtěte také

S masopustem je spojena spousta tradic. I dnes se na mnoha místech pořádají oblíbené průvody masek. A nejen v Česku. Slovo karneval pochází z italského výrazu carnevale, který byl také spojen s masopustem a maskami. Z italštiny se tohle slovo časem rozšířilo i do jiných zemí, kde tak začali označovat jakékoli hemžení masek.

Které masky jsou během českého masopustu nejdůležitější? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související