Kolik stojí nejdražší mince světa a jaký příběh skrývá?

16. duben 2024

Jak je zlatá mince Double Eagle stará a odkud pochází? A proč je tak vzácná? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Když v obchodě platíte mincemi, napadlo vás někdy, že za spoustu let můžou být sběratelským kouskem a stát dalekovíc peněz, než jakou mají dnes hodnotu? Pravděpodobně se to jen tak nestane, mince musí být stará a hlavně něčím jedinečná. Třeba tím, že jich už zbylo jen pár.

Jaká je tedy aktuálně v roce 2024 nejdražší (a také jedna z nejvzácnějších) mincí na světě? Je to americká zlatá mince Double Eagle, česky tedy dvojitý orel. Pochází z roku 1933. Hodnota takových kousků je určována cenou, za jakou se prodaly třeba na aukci nějakému sběrateli. Double Eagle se naposledy prodal v přepočtu na naše peníze za částku kolem 400 milionů korun! A to je vážně hodně.

Původní hodnota mince byla přitom původně jen dvacet dolarů. Do dnešních dnů se jich ale dochovalo jen 13. Proč jen tak málo? Jejich příběh vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související