Kolik váží „vodní prase“? Kapybara je největší hlodavec na světě

6. květen 2022

Přezdívá se jí pojídač trávy a může měřit až 1 metr. Kde si tohle roztomilé zvířátko můžete prohlédnout? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Slovo kapybara má původ v nářečí indiánského kmene a znamená něco jako pojídač trávy. Vědecké pojmenování těchto zvířat zase pochází z řečtiny a dá se přeložit jako vodní prase.

Ve skutečnosti je to ale hlodavec. A pořádně velký! Na délku může měřit i 1 metr a vážit až 60 kilo. No schválně, kolik váží váš křeček nebo morče? A kolik vy? Pravděpodobně míň než kapybara :-) 

S kapybarami se můžete potkat v zoologických zahradách

Ve volné přírodě žijí v teplých oblastech Jižní Ameriky. Jsou velmi chytré a prý by se daly i ochočit a naučit jednoduché povely. Potřebují ale spoustu prostoru a speciální podmínky. Takže do bytu si je pořídit nemůžete. V české republice na tyhle chlupáče narazíte v zoologických zahradách. Vypravte se třeba do té pražské, brněnské nebo plzeňské.

Víc vám o kapybarách prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související