Kolumbus je považoval za mořské panny. Proč se kapustňákovi přezdívá mořská kráva?

22. srpen 2023

Kapustňák je mírumilovný a důvěřivý tvor, který spadá do řádu sirén. Je taky jedním ze dvou savců na světě, který má pouze šest krčních obratlů.

Kapustňák je býložravec a většinu času se pohybuje v mělkých vodách, kde spásá vodní trávu a chaluhy. Právě proto se mu říká mořská kráva. Existují tři druhy kapustňáků: jihoamerický, širokonosý a senegalský.

Je to opravdu jedlík. Denně pořádá tolik potravy, že by vážila stejně jako deset procent hmotnosti jeho těla. A vzhledem k tomu, že může vážit až 600 kilo, je to opravdu hodně jídla. Jen si to zkuste spočítat. 

Tento něžný obr je taky jedním ze dvou savců na světě, který nemá sedm krčních obratlů. Má jich pouze šest a to znamená, že nemůže otočit hlavu na stranu a musí se otočit celý. Stejně to má i lenochod.

Kde kapustňáci žijí a co si o nich myslel slavný objevitel Kryštof Kolumbus? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související