Kolumbus je považoval za mořské panny. Proč se kapustňákovi přezdívá mořská kráva?

12. duben 2022

Kapustňák je mírumilovný a důvěřivý tvor, který spadá do řádu sirén. Je taky jedním ze dvou savců na světě, který má pouze šest krčních obratlů.

Kapustňák je býložravec a většinu času se pohybuje v mělkých vodách, kde spásá vodní trávu a chaluhy. Právě proto se mu říká mořská kráva. Existují tři druhy kapustňáků: jihoamerický, širokonosý a senegalský.

Kapustňákům se říká také mořské krávy

Je to opravdu jedlík. Denně pořádá tolik potravy, že by vážila stejně jako deset procent hmotnosti jeho těla. A vzhledem k tomu, že může vážit až 600 kilo, je to opravdu hodně jídla. Jen si to zkuste spočítat. 

Kapustňáci jsou roztomilí a mírumilovní obrové

Tento něžný obr je taky jedním ze dvou savců na světě, který nemá sedm krčních obratlů. Má jich pouze šest a to znamená, že nemůže otočit hlavu na stranu a musí se otočit celý. Stejně to má i lenochod.

Kde kapustňáci žijí a co si o nich myslel slavný objevitel Kryštof Kolumbus? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související