Zub narvala lidé vydávali za roh jednorožce. K čemu slouží a jak je dlouhý?

16. srpen 2023

Zub narvala jednorohého měl sloužit jako důkaz existence jednorožců. Jeho majitel je přitom sám opředen tajemstvím. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Tohoto kytovce vždy zaručeně poznáte. Díky svému vzhledu si vysloužil přezdívku mořský jednorožec. Vyskytuje se v mořích a oceánech na severní polokouli. Řeč je o narvalovi jednorohém.

Jeho přezdívka i název ale klamou. Narval totiž ve skutečnosti nemá roh, ale prodloužený zub, konkrétně levý špičák horní čelisti. Ten může dosahovat délky až dva a půl metru. Dříve ho lidé opravdu vydávali za roh bájného jednorožce a také ho drtili na prášek. Tvrdili, že má zázračné účinky. To samozřejmě nebyla pravda.

K čemu narval svůj dlouhý zub používá? Ani v tom neměli vedci dlouho jasno. Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související