Mohou mít psi stejné nemoci jako lidé a vzájemně se nakazit?

21. březen 2024

Může mít vás čtyřnohý kamarád rýmu nebo chřipku? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Mohou vašeho čtyřnohého parťáka trápit ty podobné choroby jako vás? Představte si, že ano! I on může mít kašel, rýmu a dokonce chytit chřipku nebo virózu. U některých psů se sice žádné příznaky nemoci neobjeví, ale jsou infekční a mohou v parku nakazit jiného psa.

Pes pak může trpět horečkou, dokonce ho může potrápit i zápal plic. Pokud váš pes onemocní, navštivte veterináře, omezte dlouhé procházky, zajistěte zvířeti klid a odpočinek, dostatek tekutin a přidejte nějaké vitamíny.

I když jsou příznaky a projevy podobné lidským nemocem, vy se od psa nakazit nemůžete. Pravděpodobnost přenosu chřipkových virů a virů způsobujících nachlazení je extrémně nízká. Jde totiž o specifické viry a bakterie pro daný druh. Člověk tak nakazí člověka, pes dalšího psa.

Jaké další nemoci mohou trápit psy a dá se jim nějak vyhnout? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související