Nejdražší tekutina na světě stojí až 250 milionů za litr. Která to je?

19. květen 2023

O kterou tekutinu jde a proč je tak drahá a vzácná? Tipnete si? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Některé tekutiny jsou tak cenné a drahé, že strčí do kapsy zlato i diamanty. První místo v žebříčku nejdražších tekutin obsadil štíří jed. Jen pár druhů štírů má ve svém jedu to správné složení látek, aby se z něj stal drahocenný poklad. Patří mezi ně i štír nejjedovatější, kterému se přezdívá taky štír smrtonoš. 

Toxické výměšky některých druhů štírů jsou sice smrtelné, ale při správném dávkování mohou i značně pomoci a to hlavně v medicíně. Cena jedu je ale opravdu vysoká, cena jednoho litru může stát i 250 milionů korun.

Hlasujte pro Zvídavce 
do 5. června 2023 se hlasuje v Anketě podcast roku. Udělejte Evě Sinkovičové radost a podpořte ji. Jak na to?

Chci podpořit Zvídavce >>

Při léčbě kterých onemocnění se využívá štíří jed? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení. A my děkujeme posluchači Eliášovi za skvělý tip na téma!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související