Nevěřte všemu, co se dočtete na netu. Jak poznat hoax a co to je
Dneska má Terka Rašová tašku Síťovku naplněnou něčím šedým a hnusným. Víte, co tam má? Má tam hoax. Co to je?
Hoax je nevyžádaná klamavá zpráva, kterou vezmete jako fakt, nepřemýšlíte nad ní, a dokonce máte tendenci ji šířit dál, například e-mailem nebo na sociálních sítích. Obsahuje polopravdu, lež, může před něčím varovat, informovat o nebezpečí nebo se může snažit pobavit.
Věděli jste, že za úmyslné šíření klamavé poplašné zprávy můžete jít na několik let do vězení? Je to trestný čin. Hoax může vypadat jako dopis štěstí, který je potřeba rozeslat dál do 96 hodin, abyste zmiňované štěstí měli (ale mít ho stejně nemusíte). Může to být taky varování před neexistujícím počítačovým virem nebo informace o tom, že vám při testu na Covid19 dávali do nosu čipy, což je samozřejmě hloupost.
Jak poznat, co je pravda, a co ne? Jaký hoax přišel Terce jako sms zpráva? Poslechněte si tento díl podcastu Síťovka.
Pořad Síťovka můžete poslouchat každou středu v 17:30 v živém vysílání Rádia Junior >> Propásli jste některý z dílů? Nevadí! Poslechněte si ho kdykoli online na webu Rádia Junior >>
Související
-
Tohle nikdy nedělejte: 7 jednoduchých pravidel jak být na sociálních sítích v bezpečí
Sociální sítě využívají i zloději a podvodníci. Kdo chce chránit sebe i své soukromí, měl by se držet několika zásadních pravidel.
-
Podivné i nechutné výzvy jsou hitem sociálních sítí. Často jsou to jen fejky
Viděli jste už někdy video z nějaké internetové challenge? Některé jsou zábavné, jiné hloupé a další nahrané. Co všechno lidé zkouší?