Odkud pochází zombie a co mají společného s voodoo?

8. březen 2023

Zombie je spjata s Haiti, kultem voodoo, omamnými látkami a taky s hororovými příběhy. Kdo jako první spojil zombie s lačněním po krvi?  Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Určitě každý z vás někdy slyšel slovo zombie. Počeštěná verze tohoto slova je zombík a je tím myšlena oživlá mrtvola neboli nemrtvý. Tyhle vymyšlené příšerky se vyskytují nejen v knížkách, ale i ve filmech, hlavně v hororech, seriálech nebo počítačových hrách.

Slovo zombie je odvozeno nejspíš z některého z afrických jazyků. Rozšířil ho ale až americký cestovatel, novinář a spisovatel William Seabrook a to na konci 20. let 20. století ve své knize The Magic Island.

Prapůvod zombie je tedy nejspíš někde v afrických kmenech nebo na Haiti a na jihu USA a je spojen s kultem voodoo a používáním omamných látek k manipulaci s lidmi. Ti pak bez odmlouvání pracovali na polích.

Kde se víra v zombie nejvíc drží? Které filmy je nejvíc proslavily? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související