Poslední lidé nedotčení civilizací? Na ostrov nepřátelských Sentinelců je vstup zakázán

27. květen 2024

Na ostrov Severní Sentinel, který leží ve vodách Bengálského zálivu mezi Indií a Barmou a je součástí Andamanských ostrovů, nikdo nesmí. Proč?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Sentinelci jsou jeden z nejizolovanějších lidských kmenů na světě. To znamená, že žijí v uzavřené skupině a nemají kontakt se zbytkem světa. Setkání s kýmkoli z „civilizace“ se dokonce přímo brání a k cizincům jsou nepřátelští. Nemají žádné moderní vymoženosti a pravděpodobně ani neumějí rozdělat oheň.

Indická vláda v minulém století zakázala vstup na jejich ostrov a nechává Sentinelcům svobodu. Návštěvy by totiž mohly členy kmenu nakazit chorobami, proti kterým nemají protilátky. 

Kolik je Sentinelců? Víme, jak žijí? S jak dopadly pokusy o kontakt? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související