Přírodní div, který fascinuje turisty i vědce. Kde probíhá jedna z posledních velkých migrací?

28. prosinec 2023

Dva miliony pakoňů, antilop, gazel a zeber se každý rok vydávají na stovky kilometrů dlouhé putování. Proč to dělají a hrozí jim na jejich pouti nějaké nebezpečí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

V Africe každoročně dochází k jedné fascinující události. Více než dva miliony pakoňů, gazel, antilop a zeber putuje z národního parku Serengeti v Tanzánii na zelené pastviny přírodní rezervace Maasai Mara v Keni a pak zase zpět. Je to jedna z nejstarších a zároveň i jedna z posledních velkých migrací pozemních živočichů na světě.

Zvířata jdou za vodou a potravou. Po cestě jich mnoho zemře. Je to totiž příležitost pro predátory jako jsou lvi, hyeny nebo krokodýly. Ti čekají na pakoně v řece Mara a její překročení je tak opravdu nebezpečnou překážkou.

Kolik kilometrů migrující zvířata urazí? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související