Proč je na poušti ve dne horko a v noci tam mrzne?
Na Sahaře vystoupají teploty přes den i na 40 stupňů, v noci je pak pár stupňů pod nulou. Jak je to možné? A jak zvládají tyhle extrémní změny zvířata?
Na vyprahlé Saharské poušti dosahují denní teploty v průměru klidně k 40 stupňům a v noci se naopak pohybují běžně pár stupňů pod nulou. Divné, co? Může za to písek, málo vegetace a nedostatek vlhkosti.
Písek příliš nezadržuje teplo, sluneční paprsky tedy proniknou do vrchních zrnek a teplo se hned zase uvolní do vzduchu. Během dne tak dochází k přehřívání vzduchu a vysokým teplotám. Když ale přestane svítit slunce, veškeré teplo z písku rychle vyprchá a vše se ochladí. Jak se s tím vypořádávají obyvatelé pouště?
Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Jak velbloud vydrží tak dlouho bez vody? Že ji nosí v hrbech, je mýtus
Velbloud je mimochodník, co to znamená? Jaký je rozdíl mezi drabařem a dromedárem? Máme odpovědi na vše, co vás zajímá.
-
Zaplatili byste dovolenou plyšákovi? Ve světe existují specializované cestovní kanceláře
Zní to podivně, ale je to tak. Najdou se lidé, kteří posílají na dovolené své plyšové hračky. Doma se pak radují z fotek a suvenýrů.