Proč kočky někdy zírají s otevřenou pusou? Používají Jacobsonův orgán a čichají tlamou

11. červenec 2024

Čím je tenhle orgán umístěný uvnitř tlamičky zvláštní? A která další zvířata ho mají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Jacobsonův nebo taky vomeronazální orgán je součástí smyslového ústrojí nižších obratlovců i některých savců. Díky němu mohou živočichové přijímat pachy i ústní dutinou.

Pozorovat to můžete třeba na kočkách. Když tento orgán umístěný na dně nosní dutiny využívají, mají pootevřenou tlamu a nasávají do ní vzduch. Říká se tomu flémování. 

Pokud máte doma kočku, můžete se jí podívat do tlamičky a tam hned za předními horními zuby uvidíte malý růžový hrbolek, který vypadá trochu jako klíště. Tak to je ono.

Jaké informace o svém okolí kočky flémováním získávají? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související