Proč se potopil Titanic a jak to, že se zachránilo jen málo pasažérů?

8. únor 2023

Jak byla tahle slavná loď velká?  A proč se po jejím ztroskotání zachránilo jen asi 30% pasažerů? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Slavný zaoceánský parník Titanic (vyslovuje se: tytanyk) byl ve své době luxusní a největší lodí na světě. Bohatí pasažéři z první třídy měli k dispozici bazén, zimní zahradu, posilovnu, kadeřnictví a mnoho dalšího. Říkalo se o něm, že je nepotopitelný. Bohužel ale hned při své první plavbě mezi Evropou a Severní Amerikou v dubnu roku 1912 ztroskotal.

V osudnou noc narazil do ledovce. Potápěl se skoro dvě a tři čtvrtě hodiny. Zdálo by se to jako dost času na záchranu více jak 2 000 pasažérů. Tak proč přežila jen malá část z nich? Hlavním problémem byl nedostatek záchraných člunů a jejich chaotické obsazování. Voda byla tak studená, že mimo člun v ní nemohli pasažéři vydržet dlouho. Tragédie Titanicu se zapsala do historie a natočilo se o ní i několik filmů. 

Kolik uhlí se na Titanicu denně spálilo, aby se takový kolos udržel v chodu? Proč ledovec do osudného ledovce vůbec narazil? Víc vám na přání posluchače Ládíka prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle podcastu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 18:10. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

autoři: Eva Sinkovičová , kpe
Spustit audio

Související