Jak se chovat k náměsíčnému člověku? Dokáže komunikovat a je dobré ho probudit?

11. listopad 2021

Náměsíčnost neboli somnambulismus je spánková porucha, která se objevuje většinou u dětí do dvanácti let. Někdy jí trpí ale i dospělí. Co se při náměsíčnosti děje?

Náměsíčnost se objevuje v NonREM fázi spánku, tedy v klasickém hlubokého spánku, kdy dochází k utlumení žitovních funkcí organismu a zpomalení mozkových vln. Pokud se v této fázi spánku aktivuje motorický a autonomní systém bez toho, aby se probudilo vědomí, může dotyčný člověk vykonávat různé činnosti, aniž by o tom věděl a pamatoval si to.

Náměsíčný člověk dokonce dokáže odpovídat na otázky, i když zmateně. Rozhodně byste se s ním neměli dlouho vybavovat a už vůbec byste ho neměli budit! Mohl by být vyděšený z toho, kde je, nebo dokonce i agresivní. Nejlepší je zavést dotyčného zpět do postele a opatrně ho uložit.

Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Díly seriálu plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související