Proč si hura chřestivá vysloužila přezdívku dynamitový strom?

20. říjen 2022

Tropický stálezelený vysoký strom z čeledi pryšcovitých je děsivý. Na kmeni má velké trny a dokáže ronit jedovatou tekutinu. 

Hura chřestivá je strom, který má na kmeni jedovaté trny a rostou na něm „přírodní granáty“. Pochází z jižních oblastí Střední Ameriky, z Karibiku a Jižní Ameriky.

Čtěte také

A proč mu říká dynamitový? Jeho plody tvarem připomínají maličké dýně, a když dozrají, s hlasitým rachotem explodují a vymrští svá semena do okolí. S nadsázkou to připomíná výbuch granátu.

Jak se tento strom využíval při lovu ryb nebo v boji? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si audio a budete překvapení!

Nezralý a zralý plod hury chřestivé

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související